Podczas procesu decyzyjnego dotyczącego zaciągnięcia kredytu hipotecznego nie można zapominać o bardzo istotnej kwestii, jaką jest wkład własny. Są to środki, w których posiadaniu jesteśmy i możemy je przeznaczyć na realizację naszego celu. Zazwyczaj kredyt hipoteczny dotyczy zakupu nieruchomości. Nie ulega więc wątpliwości, że jest to bardzo poważne przedsięwzięcie i odpowiedzialna decyzja.

Rola wkładu własnego przy kredycie hipotecznym

Wkład własny jest bardzo istotny przy kredycie hipotecznym i nie możemy go bagatelizować. Wymagania poszczególnych instytucji finansowych mogą się od siebie nieco różnić w tym zakresie, dlatego też należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Wkład własny został wprowadzony jako swego rodzaju zabezpieczenie. Poza tym daje on również bankowi pewien pogląd na naszą sytuację finansową oraz pozwala w dosyć specyficzny sposób wpływać na warunki umowy – wysoki wkład własny może bowiem wiązać się chociażby z możliwością uzyskania atrakcyjnego oprocentowania kredytu hipotecznego. Tutaj trzeba jednak wnikliwie sprawdzić poszczególne propozycje.

Czy brak wkładu własnego uniemożliwia uzyskanie kredytu hipotecznego?

W przeszłości dopuszczalne było zaciąganie kredytów hipotecznych bez wkładu własnego, co z perspektywy osób zainteresowanych takim zobowiązaniem mogło wydawać się wygodne. Jak jest teraz? Obecnie nie ma możliwości uzyskania kredytu hipotecznego bez wniesienia wkładu własnego. Nie zawsze musi być on wniesiony w gotówce, a szczegóły w tym zakresie zależne są od warunków konkretnej propozycji. Niemniej jednak, jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności ani opcji pokrycia wkładu własnego, bank nie będzie mógł nam przyznać kredytu hipotecznego. Trzeba więc mieć to na uwadze i przekalkulować swój budżet również pod tym kątem, aby ocenić swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Zobacz także:  Wpływ kredytów konsolidacyjnych na lojalność klienta

Wkład własny z pewnością jest kwestią wśród niektórych osób kontrowersyjną. Może być on bowiem postrzegany jako utrudnienie w całym procesie starania się o kredyt hipoteczny. Został on jednak wprowadzony z myślą o ochronie potencjalnych kredytobiorców oraz instytucji bankowych. Należy pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny jest bardzo poważną sprawą i nic dziwnego, że towarzyszą mu rozmaite formalności. Trzeba być na to przygotowanym. W dzisiejszych czasach tego rodzaju zobowiązania są dosyć popularne i często wykorzystywane. Nie można jednak ulegać wizji uzyskania dodatkowego źródła finansowania zakupu nieruchomości i tracić zdrowego rozsądku. Odpowiedzialność za nasz budżet wymaga przeprowadzenia kalkulacji i analiz, które mogą pomóc nam w ustaleniu, czy indywidualna sytuacja finansowa pozwala nam w ogóle na zaciąganie długów. Bardzo ważne jest to, aby nie brać na siebie zobowiązań ponad siły. Konsekwencje takiego działania mogą być dotkliwe i nieprzyjemne. Ostrożność, dokładność i rozwaga to kilka z podstawowych kwestii w przypadku rozważań dotyczących skorzystania z tego rodzaju dodatkowych źródeł finansowania.