Kiedy potrzebujesz pewnej sumy pieniędzy na konkretny cel – być może na opłacenie rachunków medycznych lub remont domu – możesz rozważyć złożenie wniosku o pożyczkę osobistą. Możesz zapłacić za te wydatki za pomocą swoich kart kredytowych, ale Twój limit kredytowy może być zbyt niski, aby pokryć koszty, lub użycie kart może doprowadzić do nadmiernych wydatków. Zamiast tego możesz pożyczyć pieniądze za pomocą pożyczki osobistej na dokładnie taką kwotę, jaka jest potrzebna:

  • na ustaloną z góry stopę procentową

  • na określony czas

  • z przewidywalną miesięczną opłatą

Pożyczki osobiste są dostępne u tradycyjnych pożyczkodawców, takich jak banki, unie kredytowe i pożyczki online. Minimalne i maksymalne limity zadłużenia są ustalane przez każdego pożyczkodawcę, a wysokość limitu kredytu osobistego zależy od zdolności kredytowej, a ważnym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową będzie punktacja kredytowa w momencie składania wniosku o pożyczkę.

Ile mogę pożyczyć gdy mam do czynienia z pożyczką osobistą?

Kredytodawcy oferujący kredyty osobiste zazwyczaj ustalają przedział kwot pożyczek od 1000 do 50 000 zł a niektóre oferują pożyczki mają sześć cyfr (!)

Jaki wynik kredytowy jest dobry?

Kredytodawcy sami decydują o tym, co stanowi dobrą punktację kredytową, która kwalifikuje Cię do maksymalnej kwoty pożyczki z najlepszymi stopami procentowymi i warunkami spłaty. Jednak, ponieważ trzy główne agencje raportujące kredyt – wszystkie wykorzystują wyniki z raportu przy zgłaszaniu historii kredytowej potencjalnemu pożyczkodawcy, zwykle decyzje między różnymi kredytodawcami są dość podobne.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę osobistą, poznaj swój wynik kredytowy, otrzymując kopię raportu kredytowego z BIK. Prawo wymaga od agencji raportujących kredyt, aby zapewniały darmową kopię raportu co najmniej raz na 6 miesięcy.

Zobacz także:  Ocena zdolności kredytowej

Ile mogę uzyskać za taką ocenę?

Wiele witryn oferujących kredyty udostępnia kalkulator pożyczek osobistych jako narzędzie do samopomocy, które można wykorzystać do informowania się o kosztach pożyczki osobistej, zwanej roczną stopą procentową/ Kredytodawcy używają ruchomej skali do oceny aplikacji pożyczek osobistych. Najniższa roczna stopa oprocentowania jest oferowana kandydatom o wyjątkowych wynikach kredytowych.

Im wyższa ocena kredytowa, tym więcej możesz dostać. Jeśli masz dobry wynik kredytowy możesz załapać się na niski procent od pożyczki osobistej. Wysokość miesięcznej płatności zależy jednak też od długości kredytu. W przypadku minimalnej trzyletniej pożyczki kwota ta wynosi więcej niż w przypadku długoterminowej.

Ostateczne zatwierdzenie kwoty pożyczki osobistej zależy od ogólnej zdolności kredytowej, a nie tylko wyżej wymienionych tematów. Przyszły pożyczkodawca dokona przeglądu kilku czynników, w tym historii kredytowej, miesięcznego dochodu brutto i innych płatności. Kredytodawcy przeanalizują również Twoją zdolność do spłaty pożyczki osobistej, określając stosunek długu do dochodu.