<p>Zakup samochodu jest jedną z największych i być może nawet jedną z najważniejszych osobistych inwe...

Zakup samochodu jest jedną z największych i być może nawet jedną z najważniejszych osobistych inwestycji, jakich dokonasz – oczywiście drugą po zakupie domu. I chociaż możesz chcieć zapłacić za ten wymarzony samochód z własnej kieszeni, rzeczywistość jest taka, że większość ludzi będzie polegać na pożyczce samochodowej, aby to marzenie stało się rzeczywistością. Jednak choć na pierwszy rzut oka kredyt samochodowy może wydawać się prostą umową – to przed rozpoczęciem procesu zakupu samochodu, jest kilka ważnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

Czy musisz teraz kupić samochód?

Samochód jest zazwyczaj przedmiotem luksusowym – traci na wartości w momencie wyprowadzenia go z parkingu, dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki należy najpierw zadać sobie pytanie, czy jest to absolutnie potrzebne. Czy twój cel zakupu samochodu jest sposobem na zarobienie dodatkowej gotówki, czy też korzystne jest, abyś mógł dostać się do pracy ze względu na odległość od pracy? Jeśli tak, to samochód jest niezbędny i możesz czuć się pewnie podczas polowania na samochód.

Czy są jakieś opłaty, które będziesz musiał uiścić z góry?

Niektóre instytucje pożyczkowe wymagają nie tylko dokonania przedpłaty, ale także uiszczenia pewnych opłat manipulacyjnych. Zadatek lub kaucja to zazwyczaj procent wartości samochodu. Z drugiej strony opłata manipulacyjna to opłata, którą bank może pobrać za przetworzenie wniosku o pożyczkę i przeprowadzenie powiązanych kontroli, takich jak potwierdzenie pracodawcy lub sprawdzenie u gwaranta.

Czy naprawdę możesz sobie pozwolić na samochód?

Podoba Ci się ten pomysł i co tu dużo gadać: auto naprawdę jest to wygodniejsze niż podróż autobusem, ale podwyżka wynagrodzenia nie oznacza, że możesz sobie pozwolić na samochód i musisz mieć pewność, że nie popadniesz w długi z powodu wygody. Musisz pamiętać, że spłata pożyczki jest dość droga, a przy pożyczkach długoterminowych łatwo możesz się sfrustrować. Nie chcesz poświęcać zwłaszcza swoich oszczędności, kiedy nie musisz.

Zobacz także:  Czym jest kredyt samochodowy

Jaki typ samochodu kupujesz?

Dobrze jest kupować pojazdy, które zachowują wartość, więc jeśli zdecydujesz się na sprzedaż, otrzymasz przyzwoitą ofertę. Warto również wziąć pod uwagę rok samochodu, który otrzymujesz. Istnieją kwestie, takie jak koszt części samochodowych, a także koszty naprawy, czy części można łatwo zdobyć, i oczywiście, czy odsprzedaż będzie wyzwaniem.

Czy otrzymujesz najlepszą ofertę?

Jeszcze zanim zaangażujesz bank, skontaktuj się z dealerem samochodowym i wynegocjuj cenę, która Cię interesuje. Faktem jest, że niektórzy dealerzy są powiązani z określonymi instytucjami pożyczkowymi i nie chcesz, aby Twoja transakcja była z góry określona w ten spoosób. Finansowanie zaaranżowane przez dealera może negatywnie wpłynąć na cenę samochodu.

Prawda jest taka, że oprocentowanie może być dość atrakcyjne, ale niektóre instytucje pożyczkowe mają sposób na

dopełnienie rachunku

– przykładowo wiążą się z wysokimi cenami za przetwarzanie, dokumentację, przedpłatę i opóźnienie w spłacie. To oczywiście wpływa na ostateczną cenę samochodu.