Niejednokrotnie, kiedy staramy się o uzyskanie kredytu hipotecznego, wymagane jest od nas wniesienie wkładu własnego. To pojęcie może wzbudzać wątpliwości, gdyż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym właściwie jest wkład własny. Jednocześnie ma on duże znaczenie przy kredytach hipotecznych, chociaż konkretne warunki w tym zakresie są zależne od danej instytucji bankowej i tego, jaką ofertę ma ona opracowaną. Trzeba więc uważnie prześledzić dostępne propozycje i nie bagatelizować szczegółów takich jak chociażby właśnie wspomniany już wkład własny.

Wkład własny – co to właściwie jest?

Wkład własny to pieniądze, które my z własnej kieszeni przeznaczamy na realizację naszego celu. Kredyt hipoteczny zazwyczaj dotyczy zakupu mieszkania, domu, czy też innego rodzaju nieruchomości. W tej sytuacji wkład własny będzie zatem pewnym procentem ceny nieruchomości, który wpłacamy my sami z naszego budżetu. Wówczas instytucja bankowa finansuje nam resztę wydatku, zaś my spłacamy powstałe w ten sposób zadłużenie. Mechanizm jest tutaj zatem dosyć nieskomplikowany. Ważne jest to, aby wiedzieć, że wymagania dotyczące wkładu własnego mogą być naprawdę różnorodne, dlatego trzeba tę kwestię uważnie prześledzić w ofercie konkretnej instytucji bankowej.

Czy wkład własny jest niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego?

Od pewnego czasu wkład własny jest niezbędny do tego, aby bank mógł nam przyznać kredyt hipoteczny i wynika to z wymagań o charakterze prawnym. Warto jednak pamiętać tutaj o tym, że nie zawsze wkład własny musi być wniesiony w gotówce – niekiedy można wykorzystać tutaj inną nieruchomość. Taki wariant zależy jednak już od samego banku i tego, jakie procedury w nim obowiązują. Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie zgromadzić nic na poczet wkładu własnego, uzyskanie kredytu hipotecznego nie będzie możliwe. Może to być dla wielu przykra wiadomość, niemniej jednak takie działanie ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których tego rodzaju zobowiązania miałyby zaciągać osoby nieposiadające żadnych oszczędności i będące w złej kondycji finansowej. W końcu dysponowanie pewnym kapitałem ma znaczenie dla tego, jak ogólnie ma się nasz budżet. Jest to istotna informacja dla banku również z perspektywy oceny naszej wiarygodności jako potencjalnych kredytobiorców.

Zobacz także:  BIK a BIG, czyli mała a zarazem wielka różnica

Wkład własny to tylko jedno z zagadnień, które mają znaczenie przy kredytach hipotecznych. Trzeba więc przygotować się na konieczność analizy wielu rozmaitych kwestii. Istotne jest to, aby przyłożyć się do tego rodzaju zadań i wykazać się z nich skrupulatnością. Kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja, która nie może być podejmowana w sposób pochopny, czy też bezmyślny. Finanse to bez wątpienia bardzo ważna sfera naszego życia, na którą jesteśmy odpowiedzialni. Musimy więc rozważnie dokonywać wyborów w tej materii i nie dawać się ponieść emocjom. Należy stawiać na zdrowy rozsądek, a także dać sobie czas do spokojnego namysłu.