<p>Każdego dnia jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o najlepszych ofertach banków i innych insty...

Każdego dnia jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o najlepszych ofertach banków i innych instytucji finansowych, które aż proszą się o skorzystanie z nich. Jednocześnie rzesza odbiorów tych komunikatów zadaje sobie pytanie, czy pakowanie się w kredyt – kolokwialnie mówiąc – w ogóle się człowiekowi opłaca? Odpowiedź na to pytanie nie należy do kategorii najłatwiejszych, a rozważenia w tym względzie wymagają różne kategorie czynników. Nie roztrząsając jednak zbytnio tej kwestii, nasuwa się zasadniczy wniosek, iż kredyt nigdy się nie opłaca pod względem finansowym, a już na pewno nie dla osoby zadłużającej się. Niezbędne jednak staje się rozważenie okoliczności poza finansowych. Jak to w życiu bywa, każde działanie ma swoje strony pozytywne jak i negatywne. Strona negatywna zadłużenia nie wymaga większego opisu, natomiast wskazane jest skupić się na plusach. W pierwszej kolejności bowiem, kredyt pozwala na między innymi:

  • szybkie sfinansowanie najważniejszych potrzeb
  • realizację odległych celów i ambicji
  • rozwinięcie swojej działalności


W tak szerokiej perspektywie, umniejszając znaczenie posiadania niemałego długi, bez większych obiekcji da się uznać, iż zaciągnięcie kredytu może się opłacać.

Gdzie zacząć poszukiwania najlepszego kredytu?

Jeżeli chcemy znaleźć najbardziej atrakcyjny kredyt, coraz więcej osób twierdzi, że powinno się zacząć od swojego banku. Swój bank to ten w którym mamy konto czy na przykład lokaty. Dlaczego w taki sposób? Przede wszystkim nasza historia konta. Zazwyczaj to właśnie na nie wpływa nasze wynagrodzenie, dlatego też bank może sobie ją przeanalizować, również pod kątem naszych wydatków. Jeżeli mądrze wydajemy pieniądze, nie dopuszczamy do większego debetu czy na czas spłacamy posiadaną kartę kredytową – wtedy nasze szanse na atrakcyjny kredyt znacznie rosną. To dla banku jest swoisty sygnał, że wiemy jak wydawać pieniądze, i czyni z nas to bardziej wiarygodnego klienta.  Wtedy można liczyć na wyższą kwotę kredytu czy niższe oprocentowanie, poza tym tacy stali klienci bardzo często mają znacznie uproszczone procedury przyznawania kredytów, dzięki czemu bardzo często już po kilkunastu minutach możemy wiedzieć, jaka jest decyzja. Fakt posiadania konta w tym samym banku skutkuje zaś tym, iż pieniądze są wypłacane na nasze konto natychmiast. 

Zobacz także:  Jak dobrze podejść do zaciągania kredytu gotówkowego?

Jeżeli nie swój bank to gdzie po kredyt?

Jeżeli jednak w naszym banku nie możemy uzyskać interesującej nas oferty, na pewno dobrze wtedy zapoznać się z wieloma innymi. Przede wszystkim dobrze jest porównać sobie więcej takich ofert, aby móc wybrać najbardziej odpowiednią, obecnie bez trudu i niezwykle szybko można to zrobić online. Jest bardzo wiele porównywarek kredytów, które niezwykle skutecznie pomagają sprawdzić te wybrane przez nas pod różnymi kątami. Dzięki temu znacznie szybciej uda nam się znaleźć odpowiednią. Zazwyczaj wystarczy określenie swoich parametrów, takich jak na przykład wysokość kredytu i okres spłaty. Wtedy najczęściej pokazują nam się informacje takie jak wysokość raty miesięcznej, wysokość prowizji czy też oprocentowania kredytu. Często także możemy określić, czy decydujemy się na kredyt z ubezpieczeniem. Jeżeli tak, wtedy mamy znacznie więcej szans na przykład na niższe oprocentowanie. Dlatego na pewno warto rozważyć taką opcję, nawet jeżeli wykupienie kredytu jest dobrowolne. Zazwyczaj składki nie należą do najwyższych, a my jesteśmy dzięki temu o wiele spokojniejsi. Wtedy bowiem wiemy, że w niektórych sytuacjach ubezpieczenie spłaci nasze zobowiązanie.