Marząc o nowym samochodzie coraz częściej decydujemy się na zasięgnięcie pomocy z banku. Jak się okazuje pomysł ten jest bardzo dobry i wbrew pozorom korzysta z niego coraz więcej Polaków. Jak się okazuje zakup samochodu na kredyt zakłada możliwość skorzystania z wielu różnych form kredytowania. Do wyboru mamy tutaj kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy, każdy z nich jest dobrym rozwiązaniem wszystko jednak zależy od naszych oczekiwań, wymogów oraz od wielu innych indywidualnych czynników. Jednak jak to bywa ze wszystkimi produktami bankowymi te również posiadają zarówno wady jak i zalety. A to na które z rozwiązań się zdecydujemy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. To my musimy zdecydować które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne i opłacalne oraz co zaspokoi nasze oczekiwania.

Kredyt gotówkowy na samochód

Kredyt gotówkowy to jedno z prostszych i chyba najbardziej popularnych rozwiązań. Jego główną cechą jest to że jest to kredyt który może zostać przeznaczony na dowolny cel. Bank pod żadnym pozorem nie będzie wnikał w to na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze i co będziemy chcieli za nie kupić. Dla danego banku najważniejsze jest to czy klient będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jak się zatem okazuje kupno samochodu w taki sposób niesie ze sobą zarówno pewne możliwości jak i również ograniczenia. Jeżeli chodzi o możliwości oraz zalety, do największych należy to, że zaraz po dokonaniu transakcji samochód staje się naszą własnością, a w dowodzie rejestracyjnym to my widniejemy jako właściciele pojazdu i możemy sprzedać go nawet następnego dnia. Nie jesteśmy również zobowiązani żadnymi ograniczeniami związanymi z ubezpieczeniem, możemy zdecydować się na takie które będzie nam odpowiadało. Wadą tego kredytu jest natomiast ograniczenie kwot kredytu. Kredyty gotówkowe są zwykle udzielane maksymalnie na 50- 60 tysięcy, natomiast maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat. Inną wadą tego kredytu może być również dość wysokie oprocentowanie, sprawia ono że kredyt jest znacznie droższy i tym samym będziemy musieli oddać znacznie więcej niż pożyczyliśmy.

Zobacz także:  Pytania, które musisz sobie zadać przed zaciągnięciem auto-kredytu

Kredyt samochodowy – charakterystyka

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytu samochodowego. Jak sama nazwa wskazuje jest to kredyt celowy przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup auta. Kwota kredytu w tym przypadku nie jest ograniczona. Jest to zaleta szczególnie jeżeli zależy nam na kupnie drogiego auta. Maksymalny czas kredytowanie wynosi również 10 lat, znacznie niższe jest jednak oprocentowanie tego kredytu. Wadą tego rozwiązania jest to, że kredyt samochodowy nie daje nam pełnej swobody użytkowania auta gdyż bank dokonuje zastawu rejestrowego. Do dowodu rejestracyjnego wprowadzane są dane banku, a zatem właściciel który spłaca kredyt nie może pojazdu sprzedać w wybranym przez siebie momencie i musi otrzymać na to zgodę banku gdyż samochód stanowi zabezpieczenie kredytu.