W większości ofert kredytowych wierzyciel (czyli mówiąc inaczej Bank) nie do końca jasno określa, kto będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową. Informacja ta – z marketingowego punktu widzenia – nie wygląda zresztą zbyt dobrze. Dlatego banki często o niej nie wspominają, bądź też używają nic nie znaczących zamienników konkretnych pojęć.
Może się jednak okazać, że w informacji do konkretnej oferty pojawi się pojęcie BIK, lub BIG. Czy zwracamy uwagę na fakt, że obydwa skróty znacząco różnią się pomiędzy sobą? I to nie tylko jedną literką?
Czym jest BIK
BIK to skrót nazwy Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która zbiera informacje na temat wszelkich zadłużeń kredytobiorców wobec banków. Co ważne – w rejestrach tegoż podmiotu możemy znaleźć się bardzo szybko. Wystarczy, że choć trochę spóźnimy się ze spłatą naszego zobowiązania (mamy tu na myśli ratę). Oczywistą konsekwencją pojawienia się w rejestrach BIK, jest utrata dobrej historii kredytowej. A o tym, że bardzo trudno ją odzyskać, wiedzą praktycznie wszyscy.
Czym jest BIG?
BIG jest skrótem od nazwy Biura Informacji Gospodarczej. Ta instytucja nie zbiera informacji na temat opóźnień w spłacanych przez nas ratach, ale za to archiwizuje wszelkie nieprawidłowości w spłacie innych zobowiązań, takich jak opłaty za prąd, wodę, czy dostarczany do domu gaz. Można zaryzykować twierdzenie, że informacje z BIG są – z punktu widzenia banku – znacznie bardziej wartościowe. Zwłaszcza, że dotyczą spłaty poszczególnych rachunków. Jak wiadomo, czynnik ten jest poważnym miernikiem naszej zdolności kredytowej.
Sprawdź swoją zdolność kredytową!
Przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego (kredytowego) warto uprzedzić bank i samemu sprawdzić, jak wygląda nasza historia kredytowa. Warto pamiętać, że czynność tą możemy wykonać zarówno w stosunku do zapisów w BIG, jak i w BIK. Ciekawostką jest fakt, że zapisy w BIG są dostępne dla wszystkich podmiotów, niezależnie od branży, jaką dany podmiot się zajmuje. Z kolei BIK posiadane przez siebie dane udostępnia wyłącznie bankom i innym instytucjom finansowym.
Jak sprawdzić swoją zdolność w BIK? Można to zrobić bardzo łatwo, logując się na stronę instytucji. Raz na pół roku, możemy (w przypadku BIK-u) skorzystać z dostępu do tych danych. Jeśli chcemy z nich skorzystać w krótszych odstępach czasu, musimy za tą usługę dodatkowo zapłacić. Warto dodać, że w otrzymanym raporcie nie znajdziemy szczegółowych danych na temat poszczególnych, niespłaconych zobowiązań. Niemniej przedstawione tam informacje całkowicie wystarczą, by dokładnie poinformować potencjalnego kredytobiorcę o jego sytuacji.
Jak poprawić swoją historię kredytową?
Zapisy w BIK i w BIG mogą znacznie utrudnić nam dostęp do oczekiwanych przez nas środków kredytowych. Niemniej, istnieje kilka sposobów na to, by choć trochę poprawić swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kilku niewielkich kredytów, które nie wstrząsną naszym domowym budżetem. Spłacenie ich w całości z pewnością zostanie odnotowane w BIK, co oczywiście przedłoży się na – choć częściową – poprawę naszej historii kredytowej.
Podsumowując, zarówno BIK jak i BIG są bardzo istotne nie tylko z punktu banku, ale przede wszystkim – z punktu potencjalnego kredytobiorcy. Mechanizmy, na podstawie których Twoja decyzja kredytowa zostanie rozpatrzona pozytywnie, są zależne od kilku czynników. Niemniej informacja przekazana przez obydwie instytucje nadzoru, będzie miała tu i tak podstawowe znaczenie. W końcu to właśnie dzięki możemy z rozmysłem pożyczać pieniądze.