Pozytywne nawyki, czyli co jest fajnego w kredycie hipotecznym?

Choć kredyt hipoteczny nie jest zbyt lubianą formą zobowiązania, to jednak wiele osób docenia ten produkt finansowy za... kształtowanie charakteru i wyrobienie określonych zachowań. Tak, zaciągnięcie hipoteki kształtuje pewne wartości, które mogą – w odpowiednich warunkach – przełożyć się na określone zalety. Oto przykłady cech, które można łatwo „wyrobić” w sobie, spłacając kredyt hipoteczny.

Cierpliwość – kredyty hipoteczne z pewnością należą do grupy zobowiązań, które są spłacane przez bardzo długi czas. Ich wysokie sumy sprawiają, że nawet raty w wysokości 1000 – 1500 złotych, nie przybliżają do osiągnięcia wybranego celu. Co gorsza – niektóre hipoteki trzeba spłacać nawet przez 30 lat, a więc praktycznie do końca okresu aktywności zawodowej.

Oszczędność – zaciągnięcie hipoteki wiąże się z koniecznością odmawiania sobie zbyt kosztownych przyjemności. Budżet planuje się w ten sposób, by – w miarę możliwości – móc móc zabezpieczyć środki na kolejne raty. Zdecydowana większość osób korzystających z kredytów hipotecznych, stale dba o to, by mieć do dyspozycji wygodną poduszkę finansową.

Planowanie – kredytobiorcy hipoteczni to osoby, które – z reguły – bardzo dobrze umieją planować. I nie chodzi tu wyłącznie o planowanie domowego budżetu. Wręcz przeciwnie – zdarza się, że ta umiejętność znacznie wykracza poza finansowe kanwy. Obejmuje ona swym zasięgiem coraz to nowe obszary życia społecznego, co oczywiście jest zaletą u wybranej osoby.

Ostrożność – osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny, jest bardzo ostrożna jeśli chodzi o swoje przyszłe finanse. Poniekąd – choć nie zawsze – cecha ta ma pewien związek z oszczędnością. Kredytobiorca hipoteczny wie, że wszystkie decyzje finansowe musi on podejmować „z głową”. Bez tego trudno sobie wyobrazić analizę swych przychodów, pod kątem tak dużego obciążenia jakim jest hipoteka.

Zabezpieczenie – hipoteczny kredytobiorca wie, że każdy poniesiony przez niego wydatek, musi mieć stosowne zabezpieczenie w budżecie domowym. Co więcej – robi on wszystko, by uzyskane przez siebie dochody wciąż powiększać, dzięki czemu ryzyko zaciągnięcia ryzykownego kredytu jest o wiele mniejsze.

Czy to oznacza, że kredyt hipoteczny w pewnym stopniu kształtuje kredytobiorcę? Otóż tak! Konieczność terminowego spłacania posiadanych zobowiązań, optymalizacja wydatków budżetowych i wreszcie konieczność pamiętania o spłacie kolejnego kredytu, to niezwykle pożądane cechy. I choć trudno zaciągnąć hipotekę tylko dla nich, to jednak można zaryzykować stwierdzenie, że spłata hipoteki ma pewne zalety.

Kilka słów podsumowania

Powyższy artykuł dotyka być może banalnej problematyki, ale biorąc pod uwagę dzisiejsze realia, jest ona jak najbardziej na czasie. Problem w tym, że w obecnych czasach często żyjemy ponad stan. Co więcej, dobrowolnie zadłużamy się na bardzo wysokie kwoty, choć – teoretycznie – wcale nie byłoby to konieczne. Czy bierzemy to pod uwagę przy zaciąganiu kolejnego zobowiązania?

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.promocyjnykredyt.pl/index.php?trackback/31

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu