Optymalizacja wysokości konsolidacji w kontekście kosztu zobowiązania

Kredyt konsolidacyjny jest jednym z najbardziej elastycznych form produktów finansowych. Oznacza to, że nie tylko daje on ogromne pole manewru w kontekście ewentualnych negocjacji z bankiem, ale też umożliwia regulację wysokości konsolidacji i tym samym jej łącznych kosztów, sprawdź oferty na 17Banków.

Za mało, czy za dużo?

Liczba zobowiązań które można konsolidować jest naprawdę imponująca. Należą do nich między innymi kredyty gotówkowe, hipoteczne, pożyczki a nawet zadłużenia na kartach kredytowych i debetach bankowych. Określenie odpowiedniej kwoty konsolidacji nie jest trudne. Potencjalny kredytobiorca może zdecydować się na scalenie wszystkich swoich zobowiązań, aczkolwiek równie dobrze może część z nich "zostawić". Dzięki temu uzyskuje on większe szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu. Z czego można zrezygnować? Na przykład z tych zobowiązań, które są relatywnie niskie, bądź też obciążeń spłacanych w krótkim terminie. Konsolidować nie warto zatem zobowiązań finansowych, ograniczonych do zaledwie kilku rat. Korzyści z takiej konsolidacji byłyby zresztą minimalne, gdyż niewielkie byłyby zyski na prowizji nakładanej przez Wierzyciela. Przykładem takich zobowiązań są niewielkie pożyczki w ramach kart kredytowych, bądź debetów bankowych.

Czas jest względny

Kolejną istotną sprawą jest czas spłaty takiego zobowiązania. Naturalną koleją rzeczy jest jego skrócenie do minimum. Czasami warto nawet zrezygnować z części konsolidowanych zobowiązań, by w ten sposób zyskać na krótszym terminie spłaty i relatywnie niższych kosztach takiego zobowiązania. Oczywiście łączny termin spłaty takiego produktu finansowego będzie negocjowany wraz z przedstawicielem banku, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że jego rolą będzie maksymalne wydłużenie terminu spłaty. Dzięki temu gwarantuje on Wierzycielowi jak największą liczbę regularnie wpłacanych rat, co oczywiście przedkłada się na zyski banku. Trzeba też pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym bardziej zacierają się różnice pomiędzy łącznym kosztem kredytu konsolidacyjnego a kosztem poprzednich zobowiązań.

Dodatkowe pieniądze

Bardziej majętni Kredytobiorcy mogą skorzystać z możliwości zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania w obrębie kredytu konsolidacyjnego. Formalnie nie jest to trudne. Wystarczy, że Klient będzie wnioskował o wyższą kwotę, aniżeli wynikałoby to z bieżących zobowiązań wobec poprzednich Wierzycieli. W praktyce kwestia ta i tak wygląda bardzo korzystnie, ponieważ otrzymujemy w ramach niej dostęp do środków przekazywanych podobnie, jak w przypadku kredytu gotówkowego. I jeszcze jedno. Zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania nie zawsze musi być tak samo korzystne, jak zaciągnięcie klasycznego kredytu gotówkowego. Dlatego warto (w obecności przedstawiciela banku) dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw a także porównać ewentualne koszty wynikające z pożyczenia dodatkowych środków. Co ważne, nie sugerujmy się tutaj tak zwanymi kalkulatorami kredytowymi. Tego typu narzędzia mogą nie być rzetelne w kontekście tak złożonych i spersonalizowanych danych.

Reasumując, przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego warto dokładnie przeanalizować rachunek koszt - efekt. W przeciwnym razie jego koszty mogą być niewspółmierne do uzyskanego efektu w postaci realnych oszczędności. Takie niegospodarne zaciąganie zobowiązań konsolidacyjnych podważa sensowność ich wyboru, gdyż same w sobie należą one do bardzo złożonych rozwiązań finansowych. Zawsze można też skorzystać z dodatkowych promocji, oferowanych wraz z konkretnymi usługami bankowymi.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.promocyjnykredyt.pl/index.php?trackback/24

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu